Jak szybko pozbyć się stanów lękowych?

Jak radzić sobie ze stanami lękowymi?

Na początku można spróbować obniżyć poziom lęku samodzielnie. Istnieje kilka technik, wykazujących skuteczność w tym zakresie, między innymi:

  • techniki relaksacyjne – medytacja, joga, masaże i kąpiele relaksacyjne – są to techniki, pomagające zmniejszyć napięcie emocjonalne i zapanować nad ciałem; regularna relaksacja może zmniejszyć poziom lęku, ułatwiając przejście w stan odprężenia;
  • ćwiczenia fizyczne – ruch dotlenia tkanki i wpływa na zwiększoną produkcję endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Regularna umiarkowana aktywność fizyczna jest zalecana w celu zmniejszenia poziomu lęku i uregulowania stanu emocjonalnego;
  • odpowiednia dieta – niektóre produkty spożywcze, takie jak cukier czy kofeina wykazują działanie pobudzające i mogą potęgować stany lękowe. Warto wzbogacić dietę o produkty bogate w potas i magnez, wpływające regulująco na działanie układu nerwowego;
  • ćwiczenia oddychania – podczas ataku paniki i w stanach lękowych nasila się tendencja do krótkich, płytkich oddechów. Warto skupić się na powolnym, głębokim i regularnym oddechu. Taka technika wpłynie relaksująco na ciało i umysł.

Jakie są profesjonalne metody leczenia stanów lękowych?

Jeżeli domowe sposoby nie działają, warto pomyśleć o specjalistycznej terapii, której celem jest redukcja stanów lękowych. Jedną z najpowszechniejszych metod jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Jest to leczenie pod okiem psychoterapeuty, który cały proces dobiera indywidualnie pod klienta po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i ustaleniu problemu, z jakim pacjent zgłosił się na leczenie. Niektórzy terapeuci decydują się także na przepisanie środków farmakologicznych, wykazujących skuteczność w leczeniu lęków, choć na takie środki powinno się stawiać tylko w przypadku, gdy stan psychiczny chorego nie pozwala poprawnie funkcjonować.

Wysoką skuteczność wykazuje także hipnoterapia RTT®, która jest połączeniem terapii behawioralnej, technik NLP oraz hipnozy. Aktualnie uważa się ją za najmniej inwazyjny sposób szybkiego radzenia sobie ze stanami lękowymi, który nie powoduje skutków ubocznych. Podczas sesji terapeuta wprowadza pacjenta w stan relaksu i podatności na sugestię, wzmacniając wzorce pozytywnego myślenia i zachowania, które pomogą w naturalnym radzeniu sobie z lękiem. Na tym jednak leczenie się nie kończy. Pacjent otrzymuje spersonalizowane nagranie, mające wzmacniać efekty sesji relaksacyjnej, które należy odsłuchiwać każdego dnia.

Osoby, które nie potrafią poradzić sobie z lękiem samodzielnie, powinny poszukać profesjonalnej pomocy. Dzięki odpowiednim narzędziom i wsparciu można w krótkim czasie odzyskać kontrolę nad życiem i własnymi emocjami. Zapraszam na skuteczną hipnoterapię stanów lękowych do mojego gabinetu w Warszawie lub na sesje online.

Hipnoterapeuta Nina Ambroziak
Hipnoterapeuta Nina Ambroziak
Artykuły: 21

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *