Fobia społeczna to nie to samo, co lęk przed wystąpieniami publicznymi. Mowa tutaj o zaburzeniu lękowym, które w dużym stopniu może wpływać na radzenie sobie w codziennych sytuacjach. Leczenie fobii społecznej nie jest łatwym zadaniem i tak naprawdę niewiele osób się na to decyduje, ponieważ lęk jest na tyle duży, że spotkanie z terapeutą wydaje się przeszkodą nie do pokonania. Zwłaszcza że w standardowej terapii leczenie może trwać miesiące, a nawet lata.
Dlatego warto zainteresować się innowacyjną metodą RTT, która łączy w sobie elementy hipnoterapii i terapii behawioralnej. Jest to dobra opcja dla osób, które nie czują się na siłach, aby rozpocząć długotrwałą psychoterapię standardową. RTT tym różni się od tradycyjnych metod, że może dać efekty już nawet po pierwszej sesji. Zobaczmy, jak RTT może pomóc w leczeniu fobii społecznej.
Czym jest fobia społeczna?
Fobia społeczna to zaburzenie lękowe, którego objawy mogą, ale nie muszą pojawić się już w wieku dziecięcym. Do głównych objawów fobii społecznej zaliczamy:
- duży lęk przed byciem ocenianym przez innych nawet w normalnych sytuacjach społecznych, np. podczas robienia zakupów, w trakcie interakcji z rówieśnikami, podczas jazdy komunikacją miejską;
- unikanie sytuacji wymagających interakcji społecznych w celu uniknięcia napadu lęku przed nimi;
- lęki występujące w nieadekwatnym stopniu, np. obawa przed rozmową telefoniczną, spotkaniem ze znajomymi, strach wywołany koniecznością interakcji ze współpracownikami w miejscu pracy.
Zaburzenia lękowe w przypadku fobii społecznej są zazwyczaj na tyle silne, że mają duży wpływ na codzienne funkcjonowanie. Często zdarza się, że lęk bierze górę, przez co dochodzi do całkowitego unikania kontaktów społecznych i wycofania się z życia towarzyskiego.
Jak RTT może pomóc w radzeniu sobie z fobią społeczną?
Kluczem do poprawy jakości życia w przypadku zaburzeń lękowych, jest znalezienie przyczyny problemu. W tym zakresie dużą skuteczność wykazuje wprowadzenie w stan transu, podczas którego terapeuta pomaga pacjentowi dotrzeć do podświadomego umysłu, co jest łatwe do osiągnięcia w stanie hipnozy. Podczas takiej terapii łatwiej jest dotrzeć do zrozumienia pierwotnej przyczyny nawracających lęków znaleźć rozwiązania, które pomogą sobie z nimi poradzić. W hipnoterapii RTT chodzi o to, aby pacjent mógł przeprogramować swoje wzorce myślowe i osiągnął wewnętrzną równowagę, która pomoże pokonać strach i zwiększy pewność siebie, dzięki czemu interakcje społeczne nie będą już dla pacjenta tak traumatycznym przeżyciem.
Czym RTT różni się od standardowej psychoterapii?
Hipnoza terapeutyczna pomaga dotrzeć do istoty zaburzeń i ułatwia stawianie czoła problemom, które mogą być podłożem lęku społecznego. Głównym celem działania na poziomie podświadomości jest zastąpienie negatywnych wzorców myślenia, pozytywnymi, co znacznie ułatwia radzenie sobie z zaburzeniami lękowymi. Poprzez metodę RTT terapeuta stara się także wypracować u pacjenta kontrolę nad strachem i negatywnymi emocjami, które mogą wpływać na chęć wycofywania się z interakcji społecznych. Zapraszam Cię na sesje hipnoterapii w Warszawie.