Zastanawiasz się, czy hipnoza działa? Jakie jest działanie hipnozy? Jak wpływa ona na funkcjonowanie umysłu oraz proces zdrowienia pacjentów? W naszym społeczeństwie wciąż istnieją różne przekonania i wierzenia na temat tego sposobu terapii. Już na samym początku należy podkreślić, że hipnoterapia prowadzona przez wykwalifikowanego i doświadczonego hipnoterapeutę jest bezpieczna. 

Zastosowanie hipnozy – co zmienia się podczas hipnozy?

Hipnoza, znana już od czasów starożytnych, to stan zmienionej świadomości, charakteryzujący się:

 • Głębokim relaksem: Osoba zahipnotyzowana odczuwa silne rozluźnienie mięśni i ogólne uspokojenie.
 • Skupieniem uwagi: Uwaga pacjenta jest silnie skoncentrowana na sugestiach hipnoterapeuty, a bodźce zewnętrzne stają się mniej dostrzegalne.
 • Podwyższoną kreatywnością i wyobraźnią: W stanie hipnozy łatwiej jest dotrzeć do podświadomości i uruchomić pokłady kreatywności.

Podczas sesji hipnozy klient podąża za sugestiami hipnoterapeuty, który kieruje w taki sposób, aby móc dotrzeć do źródła swoich problemów i poznać podświadome schematy czucia, myślenia i działania.

Hipnoterapia może być stosowana w leczeniu wielu schorzeń, m.in.:

Sekrety hipnozy – w jaki sposób działa hipnoza?

To jak hipnoza, wpływa na mózg wciąż, cieszy się dużym zainteresowaniem uczonych. Badania dotyczące funkcjonowania mózgu pod wpływem hipnozy przeprowadzono m.in. w Stanach Zjednoczonych i Finlandii. 

Hipnoza to stan, który wywołuje uczucie silnego relaksu oraz skoncentrowania uwagi. Dzięki temu hipnoterapeuta może kierować uwagą pacjenta tak, aby dotrzeć do podświadomości pacjenta oraz zapisanych tam mechanizmów. Co więcej, hipnoza nie tylko pomaga odnaleźć źródło trudności, ale co ważniejsze pomaga wprowadzić trwałe i wspierające przekonania, z których umysł automatycznie korzysta w codziennym funkcjonowaniu. 

Proces przebiegu hipnozy – czy hipnoza działa na każdego?

Aby proces hipnozy przebiegał poprawnie, należy uwzględnić 4 ważne elementy:

 • Skupienie uwagi
 • Relaks
 • *Regresja (nie zawsze)
 • Obraz

Należy pamiętać, że nie każdy może skorzystać z hipnoterapii. Mowa tutaj m.in. o pacjentach posiadających silne zaburzenia osobowościowe lub psychozy. Jednak czy hipnoza działa na każdego? Miejmy na uwadze, że każdy z nas jest inny i na każdego hipnoza może działać w nieco innym nasileniu. Ważnym elementem procesu jest nastawienie oraz zaangażowanie klienta, który jest jedyną osobą mającą wpływ na swój umysł,

Hipnoterapia Warszawa prowadzona przez Ninę Ambroziak pomaga swoim klientom znacząco podnieść jakość życia poprzez poprawę samopoczucia, zwiększenie poczucia własnej wartości, redukcję stresu i lęków oraz również uwolnienie się od blokad i bólu. W efekcie klienci odzyskują wewnętrzną równowagę oraz zyskują energię do działania i radość z życia.

Jakie wyróżniamy techniki hipnotyczne?

Istnieje wiele różnych technik hipnotycznych, a dobór odpowiedniej zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i celu sesji. Do najpopularniejszych należą:

1. Skupienie wzroku:

 • Klasyczna technika polegająca na skupieniu wzroku pacjenta na jednym przedmiocie, np. wahadełku lub błyszczącym punkcie. Celem jest wywołanie stanu skupienia i odciągnięcie uwagi od bodźców zewnętrznych.

2. Szybkie komendy:

 • Terapeuta wydaje krótkie, precyzyjne polecenia w szybkim tempie, ograniczając czas na reakcję pacjenta. Sugestie mogą dotyczyć doznań sensorycznych, ruchów ciała lub wyobrażeń.

3. Postępujące odprężenie:

 • Hipnotyzer stopniowo indukuje stan relaksu poprzez sugestie dotyczące rozluźniania poszczególnych partii mięśni ciała. Pomaga to pacjentowi osiągnąć głęboki stan odprężenia i ułatwia poddawanie się sugestiom.

4. Obrazowanie:

 • Terapeuta zachęca pacjenta do wyobrażania sobie określonych scen, sytuacji lub doznań. Technika ta wykorzystuje moc wyobraźni do wzmacniania sugestii i wpływania na emocje.

5. Utrata równowagi:

 • Polega na delikatnym przesuwaniu ciała pacjenta w celu wywołania u niego uczucia utraty równowagi. Może to prowadzić do dezorientacji i ułatwiać wprowadzenie w stan hipnozy.

Oprócz wymienionych wyżej technik, stosuje się również:

 • Technikę kotwicy: polegającą na kojarzeniu określonych bodźców (np. dotyku, dźwięku) z pożądanym stanem emocjonalnym lub zachowaniem.
 • Technikę regresji: umożliwiającą pacjentowi powrót do przeszłych doświadczeń w celu ich przepracowania i zrozumienia. Regresja nie zawsze występuje podczas hipnozy u innych terapeutów. W mojej praktyce zawsze stosuję unikalną metodę relaksacji, która obejmuje również elementy regresji. Ten proces różni się od typowej hipnozy, ponieważ angażuje cofnięcie się do przeszłych doświadczeń.
 • Technikę autohipnozy: uczącą pacjenta samodzielnego wprowadzania się w stan hipnozy.

Należy pamiętać, że dobór odpowiedniej techniki hipnotycznej wymaga wiedzy i doświadczenia.

Hipnoterapeuta Nina Ambroziak
Hipnoterapeuta Nina Ambroziak
Artykuły: 21

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *