Działanie hipnozy na mózg jest przedmiotem wielu dyskusji i badań. Mimo że hipnoza znana jest od wieków (pierwsze wzmianki pochodzą ze starożytnego Egiptu) to wciąż wielu naukowców chce, wyjaśnić jak hipnoza wpływa na mózg człowieka, jego zachowanie i działanie. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czym jest hipnoza oraz jak wpływa na funkcjonowanie mózgu.
Czym jest hipnoza?
Hipnoza to pewien rodzaj transu, który charakteryzuje się wysoką podatnością na sugestie, a także wysokim stopniem relaksacji i pobudzenia wyobraźni. Hipnozę można porównać do snu na jawie. Należy pamiętać, że podczas hipnozy pacjent jest w pełni świadomy, wszystko słyszy, pamięta i czuje swoje ciało. Dzięki możliwości ograniczenia większości bodźców pacjent może szczególnie skupić się na wybranych aspektach i podążać za sugestiami hipnoterapeuty.
Hipnoterapia zaś pozwala na wykorzystanie stanu hipnozy w procesie terapeutycznym. Należy podkreślić, że zarówno hipnoza, jak i hipnoterapie prowadzone przez wykwalifikowanego hipnoterapeutę są w pełni bezpieczne dla pacjentów.
Mechanizm działania hipnozy na mózg – jak hipnoza wpływa na poszczególne obszary mózgu?
Prowadzone na całym świecie badania naukowe nad hipnozą i jej wpływem na mózg pozwoliły nam lepiej zrozumieć ten fascynujący fenomen. Poznajmy wyniki badań przeprowadzonych w Finlandii i Stanach Zjednoczonych.
- Badania z Finlandii:
Naukowcy z Uniwersytetu w Turku w Finlandii odkryli, że podczas hipnozy mózg inaczej przetwarza informacje. Proces przepływu informacji zostaje zaburzony, a różne obszary mózgu nie są tak dobrze zsynchronizowane, jak w stanie czuwania. To tłumaczy, dlaczego osoby poddane hipnozie mogą tracić skupienie na otoczeniu i stawać się bardziej podatne na sugestie.
- Badania ze Stanów Zjednoczonych:
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda w USA z kolei skupili się na badaniu aktywności mózgu podczas hipnozy. Wykazali oni, że w tym stanie dochodzi do spadku aktywności w grzbietowo-przedniej części zakrętu obręczy, która jest częścią sieci istotności. To odpowiada za zmniejszenie samoświadomości i osłabienie reakcji na bodźce zewnętrzne.
Badania te wykazały również wzrost połączeń między grzbietowo-boczną częścią kory przedczołowej a wyspą, obszarem mózgu związanym z interocepcją, czyli odbieraniem sygnałów z organizmu. To pozwala osobom poddanym hipnozie na skoncentrowanie się na własnych doznaniach i zwiększa ich podatność na sugestie.
Dodatkowo, naukowcy z USA odkryli osłabienie połączeń między grzbietowo-boczną częścią kory przedczołowej a siecią domyślną. Sieć domyślna odpowiada za „bujanie w obłokach” i myślenie o przeszłości lub przyszłości. Jej osłabienie podczas hipnozy tłumaczy podatność na tzw. „sen na jawie” i łatwość wchodzenia w wyimaginowane stany.
Badania nad hipnozą i jej wpływem na mózg dostarczają coraz więcej dowodów na to, że ten stan jest czymś więcej niż zwykłym relaksem. Hipnoza wpływa na różne obszary mózgu, co pozwala na zmianę postrzegania rzeczywistości, zwiększenie podatności na sugestie i doświadczanie subiektywnych stanów mentalnych.
Należy jednak zaznaczyć, że badania nad hipnozą wciąż trwają i wiele mechanizmów jej działania nie jest do końca wyjaśnionych.
Efekty hipnozy na mózg i psychikę – co dzieje się w mózgu podczas hipnozy?
Wiemy już, że podczas hipnozy pacjent odczuwa m.in. wysoką podatność na sugestię, w mniejszym stopniu odczuwa napływające z otoczenia bodźce oraz może podążać za swoją podświadomością i sygnałami z organizmu.
Dzięki badaniom, które pozwoliły nam stwierdzić, jak hipnoza działa na mózg, możliwe było stworzenie dopasowanego procesu terapeutycznego w leczeniu traumy, stresu, nerwicy czy bezsenności za pomocą hipnozy. Hipnoterapia Warszawa przy zastosowaniu metody RTT® prowadzona jest przez wykwalifikowanego hipnoterapeutę. Już podczas pierwszej sesji klienci mogą dostrzec kierujące nimi podświadome schematy i rozpocząć pracę nad ich trwałą i skuteczną zmianą.
Zastosowanie terapeutyczne hipnozy – czy hipnoza może być użyteczna w leczeniu problemów emocjonalnych?
Należy podkreślić, że głównym celem hipnoterapii jest poprawa samopoczucia oraz pomoc w podniesieniu jakości życia. Nasze usługi to m.in.:
- Hipnoterapia Bezsenności
- Hipnoterapia Depresji
- Hipnoterapia Nerwicy
- Hipnoterapia Stresu
- Hipnoterapia DDA
- Hipnoterapia RTT
Czy hipnoza może zmienić funkcjonowanie umysłu na dłuższy czas?
Hipnoza pomaga pacjentom dotrzeć do ich podświadomości, źródła problemów, z którymi zmagają się każdego dnia oraz zmiany swoich przekonań. Hipnoza pomaga w eliminacji stresu, lęków czy trudnych zakorzenionych sytuacji. Co więcej, to forma terapii, która pomaga w pełni poznać swój umysł i wykorzystać jego potencjał.