Rola RTT w radzeniu sobie z bólem i chorobami psychosomatycznymi

Z przewlekłym bólem zmagają się miliony osób na całym świecie. Dolegliwości mogą być wynikiem nie tylko urazów fizycznych i różnego rodzaju chorób układowych. Ból psychiczny bywa równie uciążliwy, jak najgorsza migrena i wiele osób nie potrafi sobie z nim poradzić, ponieważ nie ma maści ani plastra, które mogłyby go ukoić. Stan psychiczny człowieka jest często także przyczyną chorób psychosomatycznych, czyli dolegliwości cielesnych, które swoje podłoże mają właśnie w psychice.

Istnieje kilka metod terapii, mających pomóc w radzeniu sobie z bólem i chorobami psychosomatycznymi. Jednym z innowacyjnych sposobów jest działanie z podświadomością metodą hipnozy RTT. Czym jest RTT i w jaki sposób może pomóc w radzeniu sobie z dolegliwościami bólowymi o podłożu psychosomatycznym?

Czym są choroby psychosomatyczne?

O chorobie psychosomatycznej mówimy, gdy przyczyny i rozwój dolegliwości fizycznych ma swoje podłoże w psychice pacjenta. Ten typ zaburzeń stanowi duże wyzwanie dla lekarzy, ponieważ przykre objawy wielokrotnie stanowią źródło wieloletnich cierpień, tymczasem odkrycie ich przyczyny nie jest łatwe. Chory jest leczony objawowo przez specjalistów z różnych dziedzin, co często pozwala złagodzić symptomy, jednak główna przyczyna nie jest poddawana terapii, co sprawia, że dolegliwości wciąż powracają i mogą powodować poważne szkody dla organizmu.

Wśród przykładów chorób psychosomatycznych, możemy wyróżnić:

  • chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy;
  • choroby zapalne jelit;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • astmę oskrzelową;
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • nadczynność tarczycy;
  • atopowe zapalenie skóry.

Warto zaznaczyć, że nie każdy przypadek wyżej wymienionych chorób będzie miał źródło w psychice, jednak chorzy zmagający się z przewlekłym, nawracającym bólem, powinni skontaktować się z psychoterapeutą, który zajmie się nie tyle fizycznymi dolegliwościami, ile uleczeniem psychiki.

Jak psychoterapia RTT może pomóc w radzeniu sobie z bólem i chorobami psychosomatycznymi?

Jedną z innowacyjnych metod radzenia sobie z bólem, mającym źródło w psychice, jest Terapia Transformacyjna RTT, która łączy w sobie aspekty hipnozy i hipnoterapii. Wprowadzenie pacjenta w stan hipnozy pozwala terapeucie dotrzeć do jego podświadomości i skonfrontować z negatywnymi przekonaniami i nawykami, które mogą być przyczyną choroby psychosomatycznej. W przeciwieństwie do innych metod hipnoterapii RTT nie skupia się tylko i wyłącznie na pozytywnym wzmacnianiu poprzez sugestie, ale stara się dotrzeć do sedna problemu, wyzwalając u pacjenta reakcje, które mają doprowadzić do trwałych zmian.

RTT to nie żaden zabobon, a oparty na dowodach model terapeutyczny opracowany przez jedną z wiodących brytyjskich terapeutów Marisę Peer. Hipnoterapia RTT pozwala pacjentom dotrzeć do głębokich warstw ich podświadomości, gdzie zazwyczaj znajdują się korzenie problemów. Metoda ta staje się coraz popularniejsza, ponieważ w większości przypadku daje pozytywne rezultaty już po pierwszej sesji. Zapraszam Cię do mojego gabinetu na sesję hipnoterapii psychosomatyki.

Hipnoterapeuta Nina Ambroziak
Hipnoterapeuta Nina Ambroziak
Artykuły: 19

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *