Jak pozbyć się skutków traumy?

Trauma – co to jest?

Pojęcie trauma z języka greckiego oznacza ranę. W Polsce miano to klasyfikowane jest jako pewnego rodzaju uraz psychiczny, będący pozostałością silnego przeżycia, często zagrażającego życiu lub zdrowiu. W wielu przypadkach trauma prowadzi do zaburzeń, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Czynnikami prowadzącymi do traumy mogą być pojedyncze gwałtowne wydarzenia o silnym ładunku emocjonalnym lub też powtarzające się łagodniejsze bodźce, które ostatecznie prowadzą do ciężkich zmian w psychice. Wśród czynników nagłych, które mogą wywołać traumę, wyróżniamy:

  •       napad;
  •       gwałt;
  •       wypadek samochodowy;
  •       śmierć bliskiej osoby.

Jakie są skutki traumy?

Według ekspertów trauma jest naturalną reakcją obronną organizmu na negatywne wydarzenia, jednak jej skutki mogą skutecznie zaważyć na jakości życia człowieka. Tuż po doświadczeniu traumy może dojść do wystąpienia takich objawów, jak:

  •       przeżywanie silnego lęku;
  •       płaczliwość, drżenie ciała;
  •       przyspieszony oddech i tętno;
  •       apatia, brak utrzymywania kontaktu, niereagowanie na bodźce.

Doświadczenie traumatyczne u niektórych osób powoduje długotrwały lęk, ataki paniki, ciągły niepokój i inne symptomy, które nie pozwalają normalnie żyć. Dlatego warto postawić na metody leczenia, które mogą pomóc pozbyć się skutków traumy i podnieść jakość życia.

Leczenie traumy metodą hipnoterapii – jak to się odbywa?

Hipnoterapia RTT® to specjalistyczna forma hipnozy, która w leczeniu skutków traumy opiera się na przekonaniu, że konsekwencje negatywnych przeżyć są zakodowane w umyśle i mogą prowadzić do niezdrowych wzorców myślowych i zachowań. Celem hipnozy jest dotarcie do podświadomości pacjenta i odkrycie, jakie przekonania nie pozwalają normalnie funkcjonować, a następnie przy pomocy terapeuty wprowadzić pozytywne przekonania w miejsce tych, które utrudniają codzienne działania.

Hipnoterapia RTT® wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu skutków traumy, zwłaszcza w połączeniu z inną metodą pracy z umysłem Rapid Transformational Coaching (RTC®). Terapia ta opiera się na wykorzystaniu metod coachingowych w celu identyfikacji i pomocy w przezwyciężeniu skutków traumy u pacjenta. Terapeuta skupia się na budowaniu pozytywnych nawyków myślowych, umacnianiu pewności siebie i wsparciu pacjenta w pokonywaniu trudności związanych z traumą.

Metody pracy z umysłem stanowią bezpieczną formę leczenia traumy. Hipnoza nie tylko umożliwia określenie czynników, które nie pozwalają pozbyć się konsekwencji traumatycznych wydarzeń, ale wpływa też na uczucie relaksu, które równa się zmniejszeniem poziomu stresu. Zapraszam Cię na sesje hipnoterapii traumy w Warszawie.

Hipnoterapeuta Nina Ambroziak
Hipnoterapeuta Nina Ambroziak
Artykuły: 19

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *