Hipnoterapia — jak budować poczucie własnej wartości?

Natalia skarży się na niskie poczucie własnej wartości.

Opowiada, że brak poczucia własnej wartości przeszkadza jej w ważnych sferach jej życia,  począwszy od pracy przez relacje z najbliższymi i zdrowie.

W pracy chciałaby realizować bardziej ambitne zadania ale towarzyszący jej brak wiary w siebie powstrzymuje ją przed ubieganiem się o wyższe stanowisko i większą odpowiedzialność.

W relacjach międzyludzkich też bywa trudno, bo jest bardzo wrażliwa na opinię innych. Nawet niewinny żart skierowany w jej stronę interpretuje jako przytyk lub złośliwość. Potem długo myśli i przeżywa każdy szczegół spotkania lub rozmowy. 

Często trudno jej postawić granice, bo swoje potrzeby zwyczajowo spycha na dalszy plan. Pomimo tego, że chciałaby wyrazić swoją opinię lub odmówić nie potrafi tego zrobić. Wewnętrzny lęk jest silniejszy niż logiczne myślenie. W konsekwencji często bierze na siebie dodatkowe zadania a potem czuje frustrację, że znowu „dała się wykorzystać”.

Zauważyła, że gdy wpada w zły nastrój, w którym szczególnie czuje się niewystarczająca, jedzenie staje się pocieszeniem. Niestety ulga jest krótkotrwała a na dłużej zostają tylko nadprogramowe kilogramy oraz niezdrowe nawyki żywieniowe. 

Czym jest poczucie własnej wartości?

Zacznę od tego czym ono nie jest? To nie jest żadna umiejętność ani zdolność, którą osiągamy po uzyskaniu nowego tytułu, stanowiska lub ukończeniu kolejnego szkolenia. 

Poczucie własnej wartości jest przekonaniem. Albo jesteśmy przekonani o tym, że jesteśmy wartościowi, interesujący, mądrzy, ciekawi, i znaczący albo tak nie jest.

W jaki sposób kształtuje się przekonanie o własnej wartości?

Na to co myślimy, jak czujemy, jak reagujemy prawie w całości wpływa podświadomość, która m.in. rejestruje nasze doświadczenia i wynikające z nich przekonania i zapisuje je na głębokim poziomie głównie w dzieciństwie.

Ma to związek z częstotliwościami, w których funkcjonuje nasz mózg od okresu prenatalnego aż do 12-14 roku życia. Niższe częstotliwości mózgu pozawalają na szybką naukę i rozwój oraz sprawiają, że docierające do dziecka informacje zapisują sią automatycznie na poziomie podświadomym. 

To właśnie w dzieciństwie nasza podświadomość zasila się informacjami, z których później korzystamy również w życiu dorosłym. 

Dlaczego Natalii brakuje przekonania o własnej wartości?

Tak jak większość z nas również Natalia nauczyła się tak myśleć o sobie, gdy była jeszcze dzieckiem. Mimo tego, że teraz jest dorosłą i świadomą kobietą, na dodatek bardzo inteligentną i zaradną jej umysł wciąż wraca do przekonania, które nabyła w dzieciństwie.

Podczas sesji Natalia wraca do wydarzeń, które bezpośrednio wpłynęły na sposób w jaki aktualnie postrzega siebie. Krytyka ze strony rodziców, brak wsparcia i akceptacji, podkreślanie lub powtarzanie negatywnych komunikatów typu „Nigdy niczego nie robisz porządnie”, „Chociaż raz pomyśl” etc. sprawiły, że Natalia nabyła o sobie przekonanie, że do niczego się nie nadaje, że jest beznadziejna.

Chociaż od tamtego czasu skończyła studia, ma pracę i jest mamą dwójki dzieci nadal w wielu sytuacjach wątpi w siebie i nie wierzy w swoje możliwości.

W jaki sposób można wpłynąć na zmianę przekonania o własnej wartości?

Po pierwsze obserwuj swoje myśli i emocje.

Jeżeli coś się wydarzyło co sprawiło, że czujesz się źle przeprowadź ze sobą następujący dialog:

Pytanie: Co mnie zasmuciło? Dlaczego straciłam humor?

Odpowiedź: Szef mnie skrytykował i wytknął moje błędy w raporcie.

Pytanie: Dlaczego zrobiłam błędy w raporcie?

Odpowiedź: Bo jestem beznadziejna i nie potrafię niczego zrobić porządnie.

Gdy zidentyfikujesz swoje przekonanie możesz je zmienić poprzez przekazywanie systematyczne powtarzanie sobie myśli i słów, które Cię wspierają i sprawiają, że patrzysz na siebie coraz bardziej przychylnym okiem.

  • Określ cel – powiedz sobie i twojemu umysłowi jak chcesz o sobie myśleć.
  • Zacznij od chwalenia i doceniania siebie – mów do siebie „Jestem mądra”, „Jestem dokładna” etc.
  • Uciszaj krytyka.
  • Podchodź do siebie ze wsparciem i wyrozumiałością
  • Słuchaj i recenzuj co do siebie mówisz i co do Ciebie mówią inni.
  • Powtarzaj ten proces każdego dnia. 

Po 30-60 dniach Twój umysł nauczy się nowego nawyku myślenia, który sprawi, że w sposób automatyczny będziesz generować życzliwe i wspierające myśli, podkreślające Twoją wyjątkową wartość.

A co się dalej działo z Natalią?

Po kilku dniach od sesji oraz regularnym słuchaniu nagrania napisała mi smsa: „Czuję się lepiej, mam lepszy humor 🙂 Dzisiaj gdy szef zaproponował mi prowadzenie nowego projektu po prostu się zgodziłam! Nie wiem jak to się stało? Poprzednio odmówiłam bo czułam, że nie dam rady. Jeszcze raz dziękuję! „

Hipnoterapeuta Warszawa pomoże Ci odzyskać energię do działania, dzięki czemu wzrośnie poczucie Twojej wartości, uwolnisz się od stresu, blokad, napięć i lęków.

Hipnoterapeuta Nina Ambroziak
Hipnoterapeuta Nina Ambroziak
Artykuły: 28

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *