Jak wyleczyć depresję przy zastosowaniu nowatorskich metod pracy z umysłem?
Opublikowano: kwi 6, 2023
Czym jest depresja?
Depresja uważana jest za jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych o podłożu psychicznym. Statystyki występowania schorzenia są niepokojące, dlatego coraz większą wagę przywiązuje się do tworzenia nowych technik leczenia choroby. Na depresję składa się zespół objawów zarówno psychicznych, jak i fizycznych, wpływających na codzienne funkcjonowanie osoby chorej. Symptomy mogą mieć różne nasilenie i występować sezonowo.
Osoby z depresją często mają trudności w skupianiu uwagi i podejmowaniu decyzji, odczuwają zmęczenie oraz problemy ze snem. Występują u nich zaburzenia apetytu, bóle głowy, problemy żołądkowe czy chroniczne zmęczenie. Depresja może mieć poważny wpływ na życie człowieka, dlatego warto postawić na profesjonalne leczenie. Nowatorskie metody pracy z umysłem obejmują terapię poznawczo-behawioralną lub hipnoterapię metodą RTT®, wykazującą dużą skuteczność w łagodzeniu objawów depresji.
Mindfulness-Based Cognitive Therapy (MBCT)
MBCT to rodzaj terapii, która łączy medytację mindfulness z terapią poznawczo-behawioralną (CBT). Została ona pierwotnie opracowana jako sposób zapobiegania nawrotom u osób z nawracającą depresją. Terapia skupia się na pomocy osobom, które stają się bardziej świadome swoich myśli i emocji oraz uczą się identyfikować wzorce negatywnego myślenia, które mogą przyczyniać się do nasilenia objawów. Poprzez naukę obserwowania swoich myśli i emocji bez osądzania, chorym udaje się rozwinąć większą samoświadomość i nauczyć się reagować na trudne sytuacje w bardziej pozytywny i konstruktywny sposób.
Hipnoza terapeutyczna RTT
Kolejną nowatorską metodą pracy z umysłem, wykazującą wysoką skuteczność, jest RTT® (Rapid Transformational Therapy®). Terapia łączy w sobie techniki stosowane w NLP, terapii behawioralnej oraz hipnoterapii. Po wprowadzeniu pacjenta w stan relaksacji dzięki, czemu zyskujemy dostęp do podświadomości możliwe jest dotarcie do przyczyny powracającego smutku, lęku czy bezsilności.
Uświadomienie ograniczających przekonań oraz schematów myślenia i reagowania jest pierwszym ważnym krokiem do ich zmiany. Przy pomocy sugestii terapeuta wspiera nowe pozytywne wzorce myślenia, które mogą pomóc w redukcji hamujących emocji oraz w przywróceniu równowagi emocjonalnej. Metoda hipnoterapii oparta jest na działaniu z podświadomością, która, według badań w ponad 95% odpowiedzialna jest za myślenie, stan emocjonalny, zachowania i reakcje człowieka.
Innowacyjne metody pracy z umysłem są warte rozważenia w przypadku stanów lękowych o różnym nasileniu. Aktualnie stanowią jedne z najbezpieczniejszych sposobów leczenia, ponieważ nie wykazują żadnych skutków ubocznych. Odpowiednio dobrana terapia może pomóc w osiągnięciu stanu relaksu, zapanowania nad własnym ciałem i emocjami, a w efekcie wpłynąć na redukcję odczuwania lęku.